Şitsu Shih Tzu

şitsu

Şitsu Fiyat Yavru Köpek

Shih tzu boyutu göz önüne alındığında dairede bakmak için uygun olup, sevimli görünümü ve cana yakınlığı her zaman etrafına olumlu bir hava vermektedir. Ufak ve dayanıklı bir köpek cinsi olmakla birlikte, çift katmanlı bir kürk yapısına sahiptir. Sahiplenme fiyat skalası bir çok minyatür süs köpeği ırkına nazaran uygun olmasından dolayı talebini de yükseltmektedir.

Son derece vakur bir görünümü olan bu sevimli şitsu köpek burun üzerinden yukarı yönde büyüyen kılları ırka özgü yüz ifadesini kıl görünümü ifadesini oluşturur. Yüzün ortasından başlayıp her yöne uzayan bu tüyler nedeniyle "krizantem (kasımpatı) suratlı " olarak da adlandırılır.

Shih tzu kafatası yuvarla ve belirgin bıyık ve sakal oluşumu gözlenir. Gözleri büyük, yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Küçük ve düşük yapıda kulakları tüylerle kaplıdır, bu nedenle vücudun geri kalanındaki tüylerle karışarak kulakları gizler. Şitsu köpek sırt seviyesi düz, vücudu yüksekliğine göre uzundur. Uzun tüylerle kaplı kuyruğu vücut üzerine geriye doğru katlanır.

Şitsu Fiyat

Şitsu fiyat Pandemi öncesi dönemde bu sevimli süs köpeğinin fiyat skalası 2.500 TL ile 3.500 TL arasında seyretmekte olan fiyat skalası, Pandemi sürescinde ülkelerin evlerine kapanmasından ve evcil dostlara talebin haklı olarak tavan yapmasından dolayı şu anki fiyat 4.000 TL - 9.000 TL arasında yükseliş göstermiştir.

Sahiplenme fiyat skalasını etkileyen önemli faktörlerden bir tanesi yüzünde oluşturduğu maskenin şekli ve rengidir. Özelliğnden evvel sahiplenilecek yavru köpeğin ırk standartlarının doğru olduğundan ve sağlıklı olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.

Şitsu Yavru

Şitsu yavru köpek dayanıklı olmakla birlikte bahçesiz evlerde bakılabilecek ufak ırklar içerisinde shih tzu fiyat uygun olması nedeniyle popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında çift katmanlı kürk yapısına sahip olması son derece vakur görünümü burun üzerinden yukarı doğru büyüyen kıl yapısı ırka özgü yüz ifadesini ve saç şeklini oluşturur. Yüzün ortasından başlayıp her yöne doğru uzayan bu tüyler nedeniyle "krizantem (kasımpatı) suratlı köpek gibi adlandırılır. Kafatası yuvarlaktır, belirgin bıyık ve sakal oluşumu gözlenir. Uzun tüylü kısa burnu ve minik siyah burun ucu vardır. Kızıl renklilerde burun ucu kahverengi olabilir.

Şitsu yavruları özellikleri arasında belirgin olarak Gözleri büyük, yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Küçük ve düşük yapıda kulakları tüylerle kaplıdır, bu nedenle vücudun geri kalanındaki tüylerle karışarak kulakları gizler. Sırt seviyesi düz, vücudu yüksekliğine göre uzundur. Uzun tüylerle kaplı kuyruğu vücut üzerine geriye doğru katlanır. Bütün renk seçenekleri kabul edilmekle birlikte, alın bölgesindeki ve kuyruktaki tüylerin beyaz olması tercih edilir.

Karakteri, Uyanık ve cesur köpek ırkı benzetmesi gibi bilinmektedir. Zeki ve inatçı karakter yapısına sahip olup, Neşeli, dayanıklı, bazen küstah ve kibirlidir. Genellikle çocuklarla güzel anlaşmakla birlikte, sinirlendirildiğinde veya şaşırtıldığında ısırabilir. Oyuncu yapıya sahip olup, yabancılara çabuk ısınır ve her zaman insanlarla birlikte olmak ister.

Genellikle diğer petlerle de olumlu geçinir. Ev içinde tuvalet eğitiminin verilmesi biraz zaman alabilir ama kararlı ve sabırlı eğitime her zaman yanıt verir. İyi bekçilik yapar ve havlamayı sever. Ev içinde genellikle sessizdir. Apartman yaşamı için idealdir. Ev içinde yeteri kadar hareketli olduğundan bahçesiz evlerde bakılması problem yaratmamakla birlikte ısıya karşı hassastır.

Bakımı, Günlük en az yarım saat süren tüy bakımına ihtiyacı vardır. Başın üzerindeki tüyler güzel görebilmesi için genellikle toka yardımıyla bağlanır. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta, tüylerin çok sıkı lastik tokalarla tutturulmamasıdır. Fazla sıkı veya gereğinden fazla süre bırakılan tokalar kıl diplerinde ve deride problemlere neden olabilir. Sahiplerinin bazıları kürkün bakımının daha kolay olması ve daha az zaman gerektirmesi açısından kılları tıraş ettirmektedir.

Kulak girişi ve gözlerin çevresi temiz ve bakımlı tutulması gereken bölgelerdir. Özellikle gözlerde hassasiyet olanlarda düzenli veteriner hekimlerin tavsiye edeceği damlaların kullanılması gerekli olabilir. Bu ırk hemen hemen hiç tüy dökmez ve yeterli bakımı yapıldığında alerji problemi olan kişiler için tavsiye edilebilir.

Tarihçesi, Çin kökenli olan Shih tzu köpek ırkının tarihçesi hakkında net bilgiler olmasa da genel anlamda yer aldığına göre 7. Yüzyıla kadar uzanan geçmişlerinin olduğu görülmektedir. Çin saraylarına dek dayanan kökene sahip olması, burada en hassas şekilde bakıldığını göstermektedir. Saraylarda beslenen köpeklerin bakımının güzel yapıldığına dair bilgilerin yer alması Shih-tzu köpeğinin de döneminde iyi bakılan ırk olduğunu gösteriyor.

Popüler cins haline gelmesi ise Rus mülteci Madame de Breuil' ın yardımları sayesinde olmuştur. 1930 yılında İngiltere’de yayılarak popüler ırk haline gelen Shihtzu köpeği, II. Dünya savaşı sırasında ABD askerlerinin sevgisini kazanmış ve savaşın bitiminden sonra askerlere eşlik ederek ABD yolculuğuna çıkmış burada daha büyük üne kavuşarak dünya geneline yayılması başlamıştır.

Şitsu Bakımı

Bakımı sırasında tüyleri her gün en az 30 dakika kadar ilgilenilmeli ve güzelce taranmalıdır. Baş üstündeki tüyler kestirilmediğinde minik toka kullanılarak toplanabilir. Böylece dostunuz daha rahat görecektir. Ancak çok sıkı olan ve naylon yapışkan yapıdaki tokaların kullanılmaması gerekir. Bu dostunuzun kıl ve derisinde problemler meydana getirebilir. Dışarıda gezintiye çıktıktan sonra eve döndüğünüzde mutlaka patilerini ve gövdesini silmeniz gerekir. Ayrıca tüyleri içerisine kaçan tozları fırçalama yöntemi kullanarak temizlemeniz oldukça önemlidir.

Şitsu bakımı, evde tırnak kesilmesine uygun değildir. Çünkü bu cinsi tırnakları etlerine fazla yakındır.Bu cins dostunuzu küçükken sahiplenmek daha çabuk eğitim almasına yardımcı olmak demektir. Algı yönü yüksek olan bu cins çabuk şekilde eğitilebilir. Karakteri neşeli, oyuncu, özgür ruhlu, arkadaş canlısı köpeklerdir. Bahçe yürüyüşleri ve egzersizler shih-tzu dostunuzu mutlu eder. Sıcak havalardan hoşlanmazlar ve bu onları rahatsız eder. Başka dostları ve kediler ile de iyi anlaşabilirler.

Türkiye Emlak | Toy Poodle | Aysel Acar | Maltese Terrier | Alman Kurdu | Border Collie | Labrador | yavru köpek | Köpek Eğitimi